• 25. Moravský ultramaraton – závěrečné resumé

  Přestože toho o jubilejním ročníku MUM bylo napsáno dost, přináším ještě něco navíc.

 • Diplomy 2017

  diplom ikoMUM muži 

  MUM ženy

  miniMUM muži 

  miniMUM ženy 

 • Jubilejní 25. Moravský ultramaraton zahájen

  IMG 7663Pod náporem prezentujících se účastníků 25. Moravského ultramaratonu probíhaly již potřinácté v areálu základní školy v Lomnici poslední přípravy startu letošního jubilejního ročníku. Nejen samotné čtvrtstoletí výjimečného závodu, ale i trvale rostoucí počet běžců v posledních letech jsou výzvou i závazkem pro všechny organizátory. Organizaci závodu velkoryse napomáhá vedení lomnické radnice a vedení lomnické základní školy, kteří se tak de facto stávají přímými spoluorganizátory.

 • MUM 2017 - Bouřky narušily Bystřickou etapu

  IMG 0065Předposlední etapou 25. Moravského ultramaratonu byla etapa Bystřická. Starosta města pan Karel Pačiska převzal nad etapou patronát a osobně etapu z Masarykova náměstí ve dvou vlnách odstartoval. Ještě před startem běžci našli nové zázemí v Domě dětí a mládeže.  Na startu se sešlo celkem 65 startujících. Bystřickou etapu významně ovlivnilo počasí, po typicky letních dnech dorazily bouřky doprovázené nárazy větru a přívalovými srážkami. Tyto nepříznivé povětrností vlivy vyvrcholily v podvečer, kdy řada z pomalejších běžců byla ještě na trase etapy. Sekundární vliv deště se projevil na značení, které se stalo méně zřetelným, v důsledku čehož řada startujících včetně těch nejrychlejších zakufrovala.  Za plného slunečního svitu se teplota během etapy pohybovala okolo 30°C, déšť především v druhé polovině etapy přinesl běžcům příjemné ochlazení.   

 • MUM 2017 - Daniel Orálek vítězí v Boskovické etapě

  IMG 8509Boskovická etapa, která se běžela pod patronátem starostky města paní Hany Nedomové byla odstartována za běžecky příjemného letního počasí s polojasnou oblohou a teplotou těsně nad 20°C. S přibývajícími kilometry se obloha proměnila ve slunečnou a o tepelnou pohodu běžců se postaral čerstvý větřík. V etapě nestartovali běžci MiniMUM a startovní pole tvořilo 75 účastníků, což bylo o 7 více než vloni. O tradiční doprovod za „hradby města“ se postarali příslušníci Městské policie.

 • MUM 2017 - foto a video

  Postupně zde budeme uveřejňovat odkazy na fotogalerie a případná videa z letošního závodu.IMG 8363

   

 • MUM 2017 - Lomnická etapa v režii Jiřího Čípy

  IMG 7738Krátce po slavnostním zahájení, v neděli 2.7.2017 byla odstartována první Lomnická etapa. Tato etapa se běžela pod patronátem starosty městyse Lomnice pana Milana Vojty. Počasí bylo běžecky příznivé, obloha lehce zatažená, teplota na startu pod 20°C, s přibývajícími kilometry se slunce ukazovalo stále častěji a teplota stoupala. Startovní pole 140 běžců a běžkyň (což je o 30 více, než vloni !) bylo kompaktní velmi krátce, v prvním stoupání na Veselí se na čele závodu ještě držela početná skupinka běžců, na první občerstvovací stanici na 8. km však přiběhl osamocený Jiří Čípa, startující zřejmě pouze v první etapě, s náskokem 4 minut. Stejně jako vloni při Bystřické etapě se s nikým moc nevybavoval, po startu to nakopl a běžel si svůj vlastní závod. V cíli jako jediný dosáhl výtečného času pod tři hodiny (2:55 hod) a prokázal skvělou formu. Druhý Daniel Orálek zaběhl čas 3:16 hod a oproti loňsku si polepšil o jednu minutu.

 • MUM 2017 - starty v sobotní Cimrmanově etapě

  IMG 9539V přiloženém PDF souboru jsou časy startů přihlášených závodníku na 7. poslední etapu letošního MUM. Pokud se chcete přihlásit na místě počítejte se startem, aby váš předpokládaný doběh byl kolem 14 hodiny. Je potřeba k vašemu času na maraton připočítat nejméně 10 - 30 minut, protože trať má převýšení cca 900 m a vede částečně terénem. Start půlmaratonu Startujeme s Danem Orálek bude v 11:00.

  Startovní listina s časy startů

 • MUM 2017 -Sólo běh Daniela Orálka ve třetí Blanenské etapě MUM

  IMG 8677Třetí etapou 25. Moravského ultramaratonu je tradičně etapa Blanenská, která je organizována pod patronátem starosty města pana Ivo Poláka. Počasí jubilejnímu ročníku MUM stále přeje, tradiční horoucí dny se letos nekonají - na startu bylo opět běžecky velmi vlídně s teplotou okolo 20°C a na obloze se střídavě ukazovalo a schovávalo slunce. Na startu se ve dvou vlnách seřadilo 83 běžců a běžkyň, početné pole obohatili „domácí“ běžci a běžkyně díky zařazení Blanenské etapy MUM do Oblastní Blanenské Ligy. Start se uskutečnil u sportovní haly a po absolvování okruhu v parku účastníci zamířili do nejprudšího stoupání v okolí směrem do Hořic.

 • MUM 2017 vrcholil Cimrmanovou etapou

  startPoslední Cimrmanova etapa uzavřela jubilejní 25. Moravský ultramaraton. Poslední etapa startovala intervalově přímo od Základní školy v Lomnici a běžci od těch pomalejších postupně vyráželi na trať již od 7:00 hod ráno. Jako poslední startoval nejrychlejší a vedoucí běžec Daniel Orálek se kterým na trať vyběhlo také 13 běžců startujících v půlmaratonu. Celkem do etapy odstartovalo 150 běžců včetně těch, kteří absolvovali třetí a závěrečnou etapu v hodnocení MiniMUM. Počasí bylo zpočátku běžecky velmi příznivé s ranní teplotou pod 20°C, v době startu půlmaratonu již bylo 27°C a v okamžiku, kdy běžci dobíhali do cíle, teplota atakovala 30°C.  

 • Propozice 2017 - 25. ročník

  Podrobné propozice pro 25. ročník MUM.

  Přihláška

 • Startovní listina Tišnovské etapy 5.7.2017

  Startovní listina Tišnovské etapy, kde najdete čas svého startu. Kdo má maraton přes 4:30 běží ve 14:00 ostatní v 15:00 hodin.

  Startovka

 • V páté Olešnické etapě MUM padl rekordní čas

  IMG 9539Pátou etapou vstoupil 25. Moravský ultramaraton do své druhé poloviny. Etapa byla odstartována od Kulturního domu v Olešnici, patronát převzal starosta města pan Zdeněk Peša. Ve dvou vlnách odstartovalo celkem 71 běžců a běžkyň (vloni 63). Olešnická etapa patří k těm rychlejším především proto, že oproti jiným obsahuje více úseků s asfaltovým povrchem a také proto, že start leží o 170 výškových m výš, než je cíl. Teplota se během etapy držela pod 30°C a dle slov vedoucího běžce Daniela Orálka bylo počasí pro běh příznivé. Otázkou je zda stejně by aktuální počasí vyhodnotili i ostatní běžci, nicméně Dan měl pro takové subjektivní hodnocení i zcela objektivní argument a to byl skvělý dosažený čas 3:08 hod! Tento čas je nejrychlejším v historii Olešnické etapy a překonal i časy z dob legendárních soubojů Dana s Michalem Kovářem na této etapě v letech 2013 – 2015. K velmi rychlému běhu přispěl především výkon druhého běžce v celkovém pořadí Romana Košťáka, který touží po etapovém skalpu Dana.

 • Ve čtvrté etapě MUM vítězí potřetí Daniel Orálek

  IMG 9124Čtvrtá etapa 25. Moravského ultramaratonu byla odstartována z Tišnova, tradičně byla organizována pod patronátem starosty města pana Jiřího Dospíšila. Na startu se sešlo rekordních 132 běžců a běžkyň (vloni 106), o zvýšený počet startujících se postarali běžci závodu MiniMUM, pro které to byla druhá etapa a také jednotliví startující, kteří se odhodlali pouze na tuto etapu.  Tišnovská etapa může být považována za jednu z nejtěžších také proto, že startovní místo se nachází v nižší nadmořské výšce, než je cíl. Významnější příčinou, proč byla etapa letos nejpomalejší bylo počasí. Po předchozích třech dnech s počasím běžecky velmi vlídným nastalo pro MUM typické letní horko. Čtvrtá etapa je sama o sobě z hlediska rostoucí únavy přelomová, společně s extrémní teplotou dosahující 30°C představuje mezní podmínky významně limitující výkon běžců. Start ve dvou vlnách byl proveden před tišnovskou radnicí a běžci byli až na hranici města organizovaně doprovázeni Městskou policií.

Do startu zbývá

Počet startujicích

ZávodOsob
PulMaraton1
MUM61
MiniMUM34
Etapa73
Etapa54
Etapa4, 51
Etapa43
Etapa313
Etapa2, 51
Etapa23
Etapa1,21
Etapa119