MUM 2017 vrcholil Cimrmanovou etapou

startPoslední Cimrmanova etapa uzavřela jubilejní 25. Moravský ultramaraton. Poslední etapa startovala intervalově přímo od Základní školy v Lomnici a běžci od těch pomalejších postupně vyráželi na trať již od 7:00 hod ráno. Jako poslední startoval nejrychlejší a vedoucí běžec Daniel Orálek se kterým na trať vyběhlo také 13 běžců startujících v půlmaratonu. Celkem do etapy odstartovalo 150 běžců včetně těch, kteří absolvovali třetí a závěrečnou etapu v hodnocení MiniMUM. Počasí bylo zpočátku běžecky velmi příznivé s ranní teplotou pod 20°C, v době startu půlmaratonu již bylo 27°C a v okamžiku, kdy běžci dobíhali do cíle, teplota atakovala 30°C.

Číst dál...

MUM 2017 - Bouřky narušily Bystřickou etapu

IMG 0065Předposlední etapou 25. Moravského ultramaratonu byla etapa Bystřická. Starosta města pan Karel Pačiska převzal nad etapou patronát a osobně etapu z Masarykova náměstí ve dvou vlnách odstartoval. Ještě před startem běžci našli nové zázemí v Domě dětí a mládeže.  Na startu se sešlo celkem 65 startujících. Bystřickou etapu významně ovlivnilo počasí, po typicky letních dnech dorazily bouřky doprovázené nárazy větru a přívalovými srážkami. Tyto nepříznivé povětrností vlivy vyvrcholily v podvečer, kdy řada z pomalejších běžců byla ještě na trase etapy. Sekundární vliv deště se projevil na značení, které se stalo méně zřetelným, v důsledku čehož řada startujících včetně těch nejrychlejších zakufrovala.  Za plného slunečního svitu se teplota během etapy pohybovala okolo 30°C, déšť především v druhé polovině etapy přinesl běžcům příjemné ochlazení.

Číst dál...

V páté Olešnické etapě MUM padl rekordní čas

IMG 9539Pátou etapou vstoupil 25. Moravský ultramaraton do své druhé poloviny. Etapa byla odstartována od Kulturního domu v Olešnici, patronát převzal starosta města pan Zdeněk Peša. Ve dvou vlnách odstartovalo celkem 71 běžců a běžkyň (vloni 63). Olešnická etapa patří k těm rychlejším především proto, že oproti jiným obsahuje více úseků s asfaltovým povrchem a také proto, že start leží o 170 výškových m výš, než je cíl. Teplota se během etapy držela pod 30°C a dle slov vedoucího běžce Daniela Orálka bylo počasí pro běh příznivé. Otázkou je zda stejně by aktuální počasí vyhodnotili i ostatní běžci, nicméně Dan měl pro takové subjektivní hodnocení i zcela objektivní argument a to byl skvělý dosažený čas 3:08 hod! Tento čas je nejrychlejším v historii Olešnické etapy a překonal i časy z dob legendárních soubojů Dana s Michalem Kovářem na této etapě v letech 2013 – 2015. K velmi rychlému běhu přispěl především výkon druhého běžce v celkovém pořadí Romana Košťáka, který touží po etapovém skalpu Dana.

Číst dál...

Ve čtvrté etapě MUM vítězí potřetí Daniel Orálek

IMG 9124Čtvrtá etapa 25. Moravského ultramaratonu byla odstartována z Tišnova, tradičně byla organizována pod patronátem starosty města pana Jiřího Dospíšila. Na startu se sešlo rekordních 132 běžců a běžkyň (vloni 106), o zvýšený počet startujících se postarali běžci závodu MiniMUM, pro které to byla druhá etapa a také jednotliví startující, kteří se odhodlali pouze na tuto etapu.  Tišnovská etapa může být považována za jednu z nejtěžších také proto, že startovní místo se nachází v nižší nadmořské výšce, než je cíl. Významnější příčinou, proč byla etapa letos nejpomalejší bylo počasí. Po předchozích třech dnech s počasím běžecky velmi vlídným nastalo pro MUM typické letní horko. Čtvrtá etapa je sama o sobě z hlediska rostoucí únavy přelomová, společně s extrémní teplotou dosahující 30°C představuje mezní podmínky významně limitující výkon běžců. Start ve dvou vlnách byl proveden před tišnovskou radnicí a běžci byli až na hranici města organizovaně doprovázeni Městskou policií.